Спорт

Историски успеси на Мадагаскар и на Бенин

Домаќинот Египет и актуелниот првак на Африка, Камерун, нема да играат во четврт-финалето на фудбалскиот Куп на нациите на Африка. Мадагаскар, пак, е најпријатното изненадување, откако како дебитант на шампионатот веќе се пласира во четврт-финалето, а и Бенин со играњето меѓу осумте најдобри го оствари најголемиот успех досега на Купот на нациите на Африка. Египет во осминафиналето загуби со 0-1 од Јужна Африка, која шести пат е во четврт-финалето. Нигерија во меч со два пресврта славеше на дуелот со Камерун, со 3-2 и се пласира меѓу најдобрите осум репрезентации, по 16-ти пат.

Мадагаскар и ДР Конго ремизираа 2-2, но на пенали Мадагаскар славеше со 4-2. Алжир со 3-0 ја совлада Гвинеја за 11-то четврт-финале, Сенегал минимално ја победи Уганда и десетти пат ќе игра меѓу осумте најдобри, а Бенин, пак, на пенали го победи Мароко, откако по 120 минути игра беше 1-1. До ова првенство Бенин трипати играше во групната фаза на Купот на нациите (2004, 2008 и 2010 година).

Осминафиналето се комплетира вчера со двојките Гана – Тунис и Мали – Брегот на Слоновата Коска.

Тагови
Прикажи повеќе

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Skip to content