СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Тргнува ловот на најдобриот во НБА лигата

Најдобриот кошаркар во финалната серија од НБА лигата, Каваи Ленард одлучи да не го продолжи договорот со Торонто за дополнителна една сезона и стана слободен играч.

Доколку се согласеше да ја активира клаузулата од договорот, Ленард ќе добиеше 21.3 милиони долари, но сега е во можност да заработи двојно повеќе.

Речиси сите 30 екипи во НБА лигата се надеваат дека ќе успеаат да го намамат Ленард во своите редови, но според извори блиски до кошаркарот, тој ќе разговара само со пет екипи, ЛА Лејкерс, ЛА Клиперс, Њујорк никс, Њу Џерси нетс и Торонто репторс кој може да му понуди најдобри услови.

Токму Торонто, го направи првиот потег, тие веќе подготвија понуда тешка 190 милиони долари за пет сезони, а медиумите во САД сметаат дека шампионот има најголеми шанси да дојде до потписот со Ленард.
Останатите четири екипи највеќе што можат да му понудат е четиригодишен договор вреден 141 милиони долари.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
error: Содржината е заштитена !!
Skip to content