Спорт

Академија Пандев го освои Купот првенец

Финалето на Купот на Македонија им припадна на фудбалерите на Академија Пандев. По драматичен натпревар кој заврши со изведување пенали, струмичани ги надиграа тимот на Македонија ЃП и го освоија првиот Куп-трофеј во историјата на клубот.

Регуларниот дел на натпреварот заврши нерешено 2:2, па се отиде на продолженија, но сепак немаше промена на резултатот. Победникот на трофеј купот се одлучи преку изведување пенали, при што фудбалерите од Струмица беа поуспешни и победија со резултат 4:2, или вкупен резултат на натпреварот 6:2.

Академија Пандев беше максимално прецизна во изведувањето пенали, додека кај екипата од Ѓорче Петров потфрлија Робсон да Силва и Дејан Тантуровски.

Со вечерашната победа на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје, Академија Пандев за следната сезона обезбеди учество на натпреварувањата за Лига Европа.

Тагови
Прикажи повеќе

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Skip to content