Спорт

По 11 години: Англиско финале во ЛШ

Во фудбалската Лига на шампиони, по 11 години повторно ќе играат две екипи од Англија. Тотенхем и Ливерпул по неверојатните пресврти во вторникот и вчеравечер ќе се борат за европскиот трон.

Во 2008 година, во финалето кое се одржа во Москва, се сретнаа Манчестер јунајтед и Челзи. Трофејот го освои Јунајтед по подобро изведување на пенали.

Финалето на тековната сезона од Лигата на шампионите ќе се игра на 1 јуни во Мадрид, на стадионот на Атлетико, „Ванда Метрополитано“.

Тагови
Прикажи повеќе

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Skip to content