СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Вардар 1961 го освои Купот на Македонија

Ракометарите на Вардар 1961 го освоија трофејот во Купот на Македонија.

Ракометарите на Вардар 1961 го освоија трофејот во Купот на Македонија. Во финалето, кое се одигра во „Автокоманда“, црвено-црните го победија Еурофарм Пелистер со 26:24 (16:10).

Вардар 1961 голем чекор кон трофејот направија во првото полувреме, кое го завршија со предност од шест гола и во кое ракометарите од Битола немаа решение за Германецот Кристијан Дисингер.

Во првиот дел Дисингер постигна шест гола.

Вториот дел им припадна на Еурофарм Пелистер, се доближија на два гола (19:17) во 45.минута, а беа не гол негатива во 57.минута, но не успеаја да направат комплетен пресврт.

На крајот пресуди голот на Тимур Дибиров за 25:23. Битолчани се доближија на 25:24 на 25 секунди до крајот , а Иван Чупиќ во последната секунда ги постави конечните 26:24.

Дисингер го предводеше Вардар 1961 со шест гола, на спротивната страна блескаше Периќ, кој со девет гола еше најефикасен играч на натпреварот.