Земјоделие

Лозарите остануваат на барањата за повисоки цени на грозјето

Лозарите од Тиквешијата остануваат на барањата за повисоки цени на грозјето и одлуката да блокираат патишта,  доколку винарите останат глуви на нивните реакции.

Ова утринава го потврди за МИА Трајче Кулев, претседател на Здружението “Напредни лозари”.

– По повикот на Здружението  лозарите да дојдат и со потпис да ни дадат поддршка за протести доколку не добиеме повисоки цени, синоќа се собраа лозари кои ја поддржаа идејата за блокирање на патишта, како револт кон игнорантскиот однос на винарниците, рече Кулев.

Нагласи дека експресно реагирале државната и локалната власт, па за вечерва била закажана средба во Кавадарци, на која се очекувал и премиерот Зоран Заев.

Тагови
Прикажи повеќе

Поврзани теми

Skip to content