Политика

Прочитајте го договорот за името на македонски јазик

Македонската Влада денеска се очекува да го објави договорот со Грција, кој е најавено дека ќе се потпише во следните неколку дена од страна на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, како и Федерика Могерини, висока претставничка на ЕУ за безбедност и надворешна политика.

Порталот МКД.мк објави целосен превод на договорот според содржината објавена во грчкиот весник Катимерини.

Прочитајте го договорот на македонски јазик на следниов линк.

Тагови
Прикажи повеќе

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Skip to content