Зајакнати контроли пред Велигден – уништени 17.000 српски јајца

Во пресрет на велигденските празници од Агенцијата за храна почна со засилени инспекциски контроли.

Јајцата на  македонскиот пазар се безбедни. Освен магацините, се конотрлираат и граничните прмини- се проверуваат јајцата од  увоз. Од агенцијата апелираат и до граѓаните ако забележат сомнителни производи  да се обратат до надлежните.

Според производителите  кај јајцата кои се увезуваат најважно е да се провери дали тие го содржат кодот на државата од каде потекуваат.

Во Македонија најголем дел од увезените јајца  се од Србија. Годинава  од таму се внесени над  240 илјади тони.

Освен јајцата инспекторите го контролираат и производствотот и увозот на боја за јајца.

Емил Холидеј

Технички уредник, посветен на својата работа. Негова пасија се компјутерите и следење на новите технологии.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Pin It on Pinterest

РАДИО ХОЛИДЕЈ