Нова цена на горивата од понеделник во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика треба да ја направи новата корекција на малопродажните цени на нафтените деривати, која ќе важи од понеделник.

При последната промена на цените Дизелот поскапе 1 денар, 98 октанскиот супер за половина.

Цената на ЕУРОСУПЕР БС98 се зголеми за половина денар поскапо и ќе чини 67,5 денари.

Цената на ЕРУОСУПЕР БС 95 не се промени и тој и натаму се продава за 65,5 денари за еден литар.

За 1 денар пскапе дизелот чија цена изнесува 58 денари за литар.

За зголемија и цените на мазутот и екстра лесното масло за домаќинство.

Ваквата корекција регулаторот ја правда со 2,2% повисока цена на нафтата и за 0,04% понизок курс на денарот во однос на доларот.

Во понеделник следи нова цена на горивата во Македонија. Неколку недели цената се зголемуваше, по што и дизелот ја премина границата од 60 денари, а со последните две одлуки цената се намалува.

Останува да видиме што нѐ чека.

Емил Холидеј

Технички уредник, посветен на својата работа. Негова пасија се компјутерите и следење на новите технологии.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Pin It on Pinterest

РАДИО ХОЛИДЕЈ