СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Хакиран сајтот на Министерството за образование

Веб-страницата на Министерството за образование и наука утрово е недостапна, откако врз неа бил извршен сајбер-напад.

На сајтот на МОН беше испишано името на непозната хакерска група која се претставува како „Netwatchers“ од Грција, a извесно време објавените линкови водеа кон грчко видео на Јутјуб со наслов „Познатата Македонија“ (Famous Macedonia).

Во февруари годинава, група на грчки хакери кои себе си се претставуваа како „Моќната грчка армија“ тврдеа дека го хакирале македонското Министерство за образование и наука. Од МОН тогаш изјавија дека имало обид за хакерски напад, но објавените видео снимки од страна на Твитер профилот „Моќна грчка армија“ не се земени од министерството.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content