СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Фудбалската репрезентација на Македонија на ЕП во Букурешт ќе игра пред публика

Европската куќа на фудбалот УЕФА потврди дека засега нема промена на планот околу одржувањето на европскиот шампионат на кој за прв пат ќе учествава и нашата фудбалска репрезентација.

Истовремено од Романија чиј главен град е меѓу домаќините информираа дека на трите натпревари во групната фаза и еден од осминафиналето дури ќе биде и дозволено присуство на публика.

„Властите го прифатија предлогот на локалниот организациски одбор да дозволи пристап на гледачи на трибините на натпреварите од ЕВРО 2020 од 25% од вкупниот капацитет на националниот стадион“, се вели во соопштението на романската фудбалска федерација.

 

Тоа значи дека нашата фудбалска селекција, која во Букурешт ќе ги игра дуелите против Австрија на 13 јуни и четири дена подоцна на 17 јуни против Украина, ќе ги игра со присуство на публика, но не повеќе од 12.000 гледачи.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content