СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

(ФОТО) Скандалозен пропуст на ФИБА, не именуваа – „Северна Македонија Косово“

Младинската репрезентација на Македонија во во главниот град на Грузија, Тбилиси го изигра мечот од третото коло од Европското Првенство – Б дивизија.

Противник беше  селекцијата на Косово, но тоа што го привлече вниманието на јавноста е огромниот превид на организаторите кои нашата држава ја именуваа – Северна Македонија Косово.

Цело полувреме младите (под 20 години) македонски репрезентативци на Youtube каналот на ФИБА беа потпишани како „Северна Македонија Косово“, а наместо официјалната кратенка МКД играа под ознака МДК. Тие играа и победија против Косово.

Грешката на преносот траеше цело полувреме додека не беше сменето пред да стартуваат вторите 20 минути.

Нема официјално објаснување зошто се случила таква огромна грешка и дали е реагирано за да се сменат ознаките.

Македонија успеа да дојде до втората победа во групата и го порази Косово со 85:67.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content