СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Македонија

ФАЛСИФИКАТИ: Кечиња ги заменија детските капи на стара фотографија

На социјалните мрежи се шири фотографија за која се тврди дека е фалсификувана и на која се гледа стара детска игра на овчарчиња, но на фотошопирана децата наместо старите капи носат бели кечиња.

Албанците научија школо од Бугарите… Од желба да се претстават староседелци на туѓа земја Македонија, започнаа со фалсификати! На сликата се македонски деца на Шар Планина, па албански фалсификатори со фотошоп им ставаат кавкаски бели капчиња, за да ги прикажат како албански, а Попова Шапка како албанско место! Вистината е дека Албанците започнуваат да се населуваат во Македонија последниве 100 години, пишува во објавата на својот профил Петар Богоевски.

Инаку, деновиве, актуелно е противењето на владејачката партија ДУИ, како и на Општина Тетово, на поставувањето на крстот на црковен имот на Попова Шапка.

 

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content