СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Труење со храна во детско одморалиште во Охрид: Уништени над 200 килограми храна

Во детско одморалиште во Охрид пријавено е труење со храна, информира директорот на Агенција за храна и ветеринарство Николче Бабовски.

Според него, по пријава на сомнеж, прогласено е труење и оди одредена постапка при што Државниот здравствен и санитарен инспекторат и АХВ ги спроведуваат активностите.

Најчесто тука се млечни производи и месни, подготовки и преработки од месо и млеко. Производи кои лесно се купуваат. Мора да се внимава дали амбалажата одговара и при купување. Исто така треба да се внимава на рокот на употреба, додава Бабовски.

Уништена е повеќе од 200 килограми храна која не одговарала на одредбите на Законот за безбедност на храна.

Месото и млечните производи се лесно расипливи, предупредува Бабовски во изјава за МТВ.

Тие мора внимателно да се чуваат и да се приготвуваат.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content