СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Земјоделие

Сушниот период ќе ги зголеми трошоците на земјоделците

Продолжениот есенски период со високи температури и без врнежи и оваа година ги пролонгираше оптималните рокови за есенска сеидба во струмичко. Поради неповолните климатски услови за овие активности кај голем дел од земјоделците  сеидбениот план сеуште не е исполнет . Според експертите, иако оптималните рокови поминаа, време за обработка на површините и сеидба има, но со зголемени трошоци за околу 20 до 30%.

Од агенцијата за поттикнување и развој на земјоделието велат,  доколку продолжи сушниот период, освен на житното, ваквата состојба во еден дел може негативно да се одрази и кај раноградинарското производство.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Skip to content