СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Македонија

Судската администрација повторно излегува напротест

Независниот синдикат на Судска администрација за денеска, утре и во понеделник најавува едночасовен синдикален протест кој ќе се одржува во временскиот период од 10 до 11 часот пред платото на Основниот кривичен суд.

Судската администрација и претходно одржуваше вакви протести изразувајќи незадоволство од висината на платите и повикуваа на преговори со Владата за изнаоѓање решение за нивниот проблем.

И претходно порачуваа дека нема да се откажат од барањата и дека зголемувањето што го бараат е законски и оправдано.

Речиси осум месеци траат протестите на судската служба. Осум месеци чекаат да започнат преговорите во Влада и лично на премиерот да му ги кажат нивните барањата но надлежните до сега останаа глуви. Порачаа дека доколку нема слух за нивните барања ќе го блокираат судскиот систем.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content