СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Српски информер: 70.000 граѓани излегоа на улица

Медиумите јавуваат дека околу 70.000 граѓани вечерва излегле на улиците во Скопје барајќи оставка од Владата Протестот го предводи опозициската ВМРО ДПМНЕ која според анкетите е далеку пред владејачката СДСМ од каде што доаѓа премиерот Ковачевски.

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара оставка, заканувајќи се со целосна блокада на државата доколку власта не го послуша гласот на народот и не распише избори, пишува српски Информер..

Тој остро се спротивстави на владиниот начин на преговори со Бугарија, од кој зависи напредокот на Македонија кон ЕУ.

Дали македонската влада ќе падне по Бугарија, останува да видиме во наредните денови, пишува Информер.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content