СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Соопштение од прилепските црковни храмови за престојната градска слава Св. Никола

Известување од прилепските црковни храмови за престојната градска слава Св. Никола

Браќа и сестри во Христа, наши прилепчани, ве известуваме дека ЛЕПЧИЊАТА ЗА СЛАВА ЌЕ СЕ ПЕАТ ИСКЛУЧИВО ВО ЦРКОВНИТЕ ХРАМОВИ.

За претстојната слава, СВ. НИКОЛА, во храмовите Св. Петка во нас. Точила и Св. Кирил и Методиј (ПАРАКЛИС), лепчиња ќе се пеат ВО САБОТА И НЕДЕЛА (17 и 18.12.2022г.) во периодот од 7:00 – 17:00 часот и на самиот празник, во ПОНЕДЕЛНИК (19.12.2022), по завршувањето на Божествената литургија.

САБОТА НА 17-ти – СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ (СТАРА ЦРКВА) – од 07.00 до 17.00 часот, НЕДЕЛА НА 18-ти – СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ (СТАРА ЦРКВА) – од 07.00 до 17.00 часот.

СВЕТО ПРЕОБРАЖЕНИЕ (ГРЧКА ЦРКВА) – од 09.00 до 10.00 и од 15.30 до 17.00 часот, СВЕТИ ПАНТЕЛЕЈМОН (БОЛНИЦА) од 11.00 до 13.00 часот, СВЕТИ КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА (ТИПСКИ) од 11.00 до 13.00 часот.

На 19ти утрото во СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ (СТАРА ЦРКВА).

Честита слава на сите кои го чествуваат СВ. НИКОЛАЈ ЧУДОТВОРЕЦ како закрилник на нивните домови т. е. домашна слава! Воедно, и на сите прилепчани им ја честитаме градската слава Св. Никола, молитвениот застапник и закрилник на нашиот град! Нека ни е за многу години и на помош – стои во соопштението од прилепските црковни храмови.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content