СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Рецепт на денот: Вкусна крем супа

Крем супа со мусканто оревче.

Потребни состојки:

40 г путер

2 лажици брашно

200 мл млеко

800 мл вода

2 коцки за супа(пилешки)

Мусканто оревче

1 лажица сок од лимон

100 мл кисела павлака

1 жолчка

По желба кашкавал за наросување

Начин на подготовка:

Во растопен путер додајте брашно и кратко пропржете. Прелијте со млеко и вода за да не се создадат грутки, па промешајте.

Додајте ги коцките за супа и варете уште околу 8 минути.

На крај зачинете со малку рендано мускатно оревче, сок од лимон и кисела павлака измешана со жолтка.

Послужете со коцки препечен леб и рендан кашкавал.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content