СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

Регулаторна објави калкулатор – сами ќе си пресметуваме

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски кажа дека потрошувачката во период на важење на евтина струја нема да влезе во блок тарифите.

РКЕ објави калкулатор преку кој граѓаните можат да си проверат колку трошат и плаќаат за струја во моментов, а колку ќе плаќаат ако биде по блокови.

„Имаше доста дилеми во јавноста, а на најголем дел ќе им излеземе во пресрет. Со овој тарифен систем не можат да се решат сите проблеми. Нафта немаме, природен гас немаме, имаме хидроенергија, од која зависиме од Господ“

Регулаторна го објави калкулаторот, па секој пресметките може да ги направи ТУКА.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content