Регистрирани се 627 нови случаи на Ковид-19, починати 14 лица

32

Во последните 24 часа се направени 2510 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на Ковид-19 во:

-Скопје 250,
-Куманово 36,
-Дебар 8,
-Штип 12,
-Прилеп 35,
-Тетово 21,
-Струга 6,
-Велес 25,
-Битола 25,
-Охрид 21,
-Кавадарци 31,
-Гостивар 24,
-Гевгелија 12,
-Струмица 23,
-Крива Паланка 8,
-Радовиш 4,
-Кочани 20,
-Пробиштип 7,
-Демир Хисар 2,
-Пехчево 1,
-Берово 13,
-Валандово 6,
-Делчево 5,
-Кратово 1,
-Свети Николе 6,
-Кичево 7,
-Ресен 4,
-Неготино 14.

Починати се 14 лица, четири пациенти од Скопје (82, 73, 67 и 58г), еден од Куманово (52г), четири од Прилеп (82, 66, 78 и 71г), еден од Струга (84г), еден од Битола (74г), еден од Охрид (59г), еден од Кавадарци (56г) и еден пациент од Гевгелија (80г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 644 оздравени пациенти од:

-Скопје 241,
-Куманово 33,
-Штип 25,
-Прилеп 66,
-Тетово 26,
-Струга 44,
-Велес 12,
-Битола 29,
-Охрид 51,
-Кавадарци 2,
-Гостивар 37,
-Гевгелија 8,
-Струмица 11,
-Крива Паланка 11,
-Радовиш 5,
-Крушево 2,
-Кочани 10,
-Пробиштип 2,
-Берово 5,
-Виница 1,
-Кратово 3,
-Свети Николе 5,
-Кичево 8,
-Ресен 6,
-Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 386.279 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 79815, бројката на оздравени пациенти е 56743, на починати е 2354, а бројот на активни случаи изнесува 20718.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content