СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Протест на кандидатите за полагање испит за директори во училиштата

Педесетина кандидати за директори во училишта пет месеци чекаат за обука и полагање испит.

Дел од нив денеска преку мирен собир пред Државниот испитен центар истакнаа дека уредно се пријавени и ги исполнуваат сите услови согласно законот за спроведување на обуките. Побараа веднаш да се објават термини, во спротивно ќе се жалат кај народниот правобранител и меѓународната заедница.

Директорката на Државниот испитен центар, Елизабета Наумовска, за Канал 5 вели вели дека кандидатите креваат непотребна паника бидејќи нема никакво доцнење со испитите. Посочи дека во моментов се бираат нови обучувачи поради истечен мандат на претходните и повика на трпение.

Минатата година 40-тина лица полагале испит за директори во основни и средни училишта. Меѓу нив имало и лица кои веќе работат како директори на училишта бидејќи согласно последните законски измени од 2014 година, лиценцата мора да се обновува на секои 5 години.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content