СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Продолжува комисиската расправа за кандидатите за членови на Советот за јавни обвинители

Во Собранието денеска треба да продолжи седницата на Комисијата за прашања на изборите и именувањата на која на дневен ред е утврдувањето на предлози за избор на членови на Советот на јавните обвинители на Република Северна Македонија.

Пријавени за членови на Советот на јавните обвинители се Светлана Жупаноска, судски соработник во Основниот граѓански суд Скопје, Кети Петкова адвокат од Гевгелија која претходно работела во Специјалното јавно обвинителство, како и Митко Митревски, генерален секретар на Јавното обвинителство.

На претходното продолжение на седницата на 9 мај беше отворена расправа за првата кандидатка Светлана Жупаноска.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ не дава своја поддршка, а пратениците од оваа партија тогаш најавија долги дебати и говори исто како претходно за предлозите за уставни судии.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content