Природата со векови ни дава дарови за младоликост

47

Ако сакате да одржите младешки изглед, не мора да вршите голем притисок врз вашиот паричник. Традиционалната медицина користи билки и зачини со векови за да ги запре знаците на стареење, што може да биде корисно за целокупното здравје, а сепак не чини многу.

Пробајте ги овие пет билки и зачини против стареење кои лесно ќе се вклопат во вашата рутина за исхрана и нега на кожата.

Босилек

Босилекот е основна состојка во повеќето кујни и е популарна билка која се користи во многу италијански јадења. Иако постојат многу варијанти на босилек, најпопуларна сорта е слаткиот босилек, кој најчесто се користи во западната кујна.

Ајурведската медицина користи друга форма на босилек, позната како свет босилек, која игра значајна улога во спречување на здравствени состојби поврзани со стареењето.

Светиот босилек содржи адаптогени кои ја подобруваат способноста на организмот да се бори против стресот, водечка причина за предвремено стареење. Адаптогените го балансираат нивото на кортизол и создаваат смирувачки ефект врз умот и телото.

Исто така, со управување со стресните хормони, светиот босилек го намалува ризикот од состојби поврзани со стресот, како што се срцеви заболувања, дијабетес и деменција. Бидејќи стресот влијае и на кожата, локалното нанесување на растението може да го намали воспалението и хиперпигментацијата.

Куркума

Се користи особено во индиската кујна, честопати како состојка на кари и му дава златно жолта боја. Куркумин е активна состојка во куркумата. Тоа е соединение кое на куркумата и дава силни својства против стареење. Дејствува како моќен антиоксиданс и ги штити клетките од слободните радикали кои ги оштетуваат и доведуваат до побрзо стареење.

Ако мешате куркума со мала количина млеко, пастата делува како длабок пилинг за да го подобри изгледот на вашата кожа и видливо да ги намали порите. Ако се користи редовно, помага во затегнување на кожата и го намалува појавувањето на мали брчки.

Покрај видливите знаци на стареење, куркумата може да спречи многу здравствени состојби поврзани со стареењето.

Научниците во Велика Британија истражуваат начини на употреба на куркумин во капки за очи за лекување на пациенти со рани знаци на глауком. Истражувачите исто така испитуваат куркума за спречување и забавување на ширењето на клетките на ракот.

Оригано

Станува збор за зачин кој често се користи во кујната кога се подготвуваат јадења кои имаат медитерански „вкус“, особено при подготовка на пица. Од лисјата на растението се извлекува масло кое содржи соединение наречено карвакрол, што го спречува стареењето и го подобрува целокупното здравје.

Доколку го разредите есенцијалното масло од оригано во некое базно масло, можете да го нанесете на кожата, а бидејќи содржи многу антиоксиданти и витамини, тоа ќе ја подобри еластичноста на кожата и ќе и даде свеж изглед. Маслото од оригано може да го забрза заздравувањето на мали гребнатини и посекотини, бидејќи има антибактериски својства.

Истражувачите откриле и дека маслото од оригано измешано со разни други билки и зачини може да го намали нивото на гликоза, што дава надеж во контролирање на дијабетисот.

Боровинка

Екстрактот од боровинка е популарен додаток на билки кој содржи хемикалии познати како антоцијани. Тие им даваат виолетова боја и играат голема улога во подобрувањето на здравјето на очите. Истражувањата покажаа дека боровинките можат да го намалат ризикот од катаракта и глауком поради нивната способност да ги зајакнат крвните садови, како и да заштитат од оштетување на мрежницата.

Тие исто така го стимулираат протокот на крв и циркулацијата, снабдувајќи ја кожата со дополнителен кислород. Ова зголемување на кислород ја одржува еластичноста на кожата и го намалува изгледот на вените.

Гинко

Гинко билоба, почесто се нарекува само гинко, е дрво со потекло од Кина. Традиционално, семето и лисјата на растението се користат во кинеската медицина за лекување на респираторни заболувања и подобрување на когнитивните перформанси. Двете активни компоненти на гинко се флавоноиди и терпеноиди.

Флавоноидите ги штитат клетките од оштетување и придонесуваат за здрава, младешка кожа. Нанесувањето на екстракт од гинко на кожата делува како бариера против оштетување на УВ, некои креми за сончање. Друга активна состојка, терпеноид, ја зголемува циркулацијата на крвта и може да спречи формирање на тромби, намалувајќи го ризикот од срцев или мозочен удар.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content