СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Прилепчани уживаа во празничниот ден во црквата во Штавица

Православните христијани денеска го празнуваат големиот празник Рожденство на мајката Божја Пресвета Богородица. Празнувањето на ваквите големи празници има посебна традиција во Прилеп и прилепско и е од огрoмно значење за граѓаните.

Највесело како и секоја година беше во истоимената црква во прилепско Штавица, каде и оваа година голем број верници го посетија храмот, се помолија за здравје и среќа, а потоа уживаа во убавото време и музичката програма.

Управата на црквата се погрижи храмот да изгледа беспрекорно чисто и средено. Се служеше и ручек, а верниците ги посети и градоначалникот на општина Прилеп, Борче Јовчески.

Нека е за многу години, а до в година повесели и уште побројни!

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content