СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

Претседателот на албанската бизнис дијаспора се досели во „Соравиа“

Назар Мехмети од Далас, претседател на албанската бизнис дијаспора (ADBN), ја шири деловната мрежа во Македонија со новорегистрирана фирма на адреса на трговскиот центар „Соравиа“.

Компанијата „Американ Инвестмент Груп“ е регистрирана на адресата „Филип Втори Македонски бр.3“ со амбициозен почетен влог од 3 милиони евра и со дејност „на советување во врска со работењето и останато управување“.

Бизнисменот кој во САД е познат уште и по името Ник, според она што може да се види во медиумите кои известуваат за неговите деловни контакти, се поврзува со четириесет и една компанија. Компаниите биле формирани во период од четириесет и две години. Дваесет и шест од компаниите се сè уште активни, додека останатите петнаесет сега се наведени како неактивни.

Ник Мехмети е познат и по организацијата на економски форуми, конференции и промоции на кои учествуваат и странски политичари од регионот и од светот, меѓу кои некогашните косовски претседател Хашим Тачи и премиер Рамуш Харадинај, министри, како и бизнисмени од типот на Лазим Дестани.

Од она што може да се прочита во медиумите на албански јазик, лобито на Мехмети  најмногу е сконцентрирано во Вашингтон со обиди за влијание и на политичката ситуација во Косово.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content