СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Македонија

Престанува обврската за поседување зимска опрема во возилата

Законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата завршува денес (15-ти март). Возачите веќе не треба задолжително да ја имаат во своето возило.

Обврската произлегува од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, кој предвидува дека моторните возила и работните машини кога учествуваат во сообраќај на пат надвор од населено место, во периодот од 15 ноември до 15 март задолжително треба да поседуваат пропишана зимска опрема.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content