СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Православните христијани денеска слават Прочка, ден на простување

Православните верници денеска слават Прочка.

Овој ден е голем празник за христијаните, ден кога луѓето си простуваат меѓусебе. Со празникот се поврзани и голем број на обичаи и верувања.

Прочка е еден ден пред почетокот на Велигденскиот пост. Датата на празникот се менува во зависност од датата на Велигден и секогаш е точно на 7 недели пред Велигден.

Од верски аспект, Прочка е една од манифестациите на искрената и пожртвуваната љубов кон ближните, која го следи примерот на Исус Христос за безусловно и безгранично проштевање меѓу луѓето.

Според традицијата, прошка бара помладиот од постариот со зборовите „Прости ми“, а постариот одговара „Простено да ти е од мене и од Бога“.

Со Прочка завршуваат зимските и почнуваат пролетните празници.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Прочитај повеќе:
Close
Back to top button
Skip to content