СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Починаа 23 лица, нови 659 случаи, 774 оздравени

Во последните 24 часа се направени 1.715 тестирања, а регистрирани се 659 нови случаи со Ковид-19, што изнесува 38,4 отсто. Починаа 23 лица, објави Министерството за здравство.

Новите потврдени случаи според градови:

Скопје – 248, Куманово – 18, Дебар – 1, Штип – 8, Прилеп – 33, Тетово – 40, Струга – 39, Велес – 33, Битола – 46, Охрид – 47, Кавадарци – 14, Гостивар – 21, Гевгелија – 1, Струмица – 2, Крива Паланка – 4, Радовиш – 3, Кочани – 14, Демир Хисар – 3, Македонски Брод – 1, Пехчево – 1, Берово – 11, Валандово – 1, Виница – 11, Делчево – 5, Свети Николе – 17, Кичево – 4, Ресен – 12, Неготино – 21.

 

Починаа 23 лица, пет пациенти од Скопје (61, 61, 79, 84 и 68), двајца од Штип (60 и 69), четворица од Струга (55, 57, 56 и 84), четворица од Битола (67, 59, 79 и 70), тројца пациенти од Охрид (64, 70 и 65), еден од Гостивар (72), еден од Струмица (55), двајца од Радовиш (73 и 81), еден од Крушево (63). Освен тројца сите други се починати во болнички услови.

Институтот за јавно здравје регистрира 774 оздравени пациенти: Скопје – 331, Куманово – 140, Дебар – 10, Штип – 27, Прилеп – 45, Тетово – 11, Струга – 28, Велес – 41, Битола – 28, Охрид – 33, Гостивар – 4, Гевгелија – 3, Струмица – 6, Крива Паланка – 7, Радовиш – 1, Кочани – 8, Пробиштип – 4, Демир Хисар – 6, Македонски Брод – 3, Валандово – 1, Виница – 4, Делчево – 1, Свети Николе – 16, Кичево – 11, Ресен – 5.

Вкупната бројка ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 67.968, бројката на оздравени пациенти е 43.646, на починати е 1.924, а бројот на активни случаи изнесува 22.398.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content