СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

Поскапувањата продолжуваат, дизелот повторно над „100-ка“

Цените на горивата продолжуваат и понатаму да растат, а Регулаторната комисија за енергетика, во согласност со својата методологија, ги утврди најновите малопродажни цени кои ќе важат во следниот период, односно до утврдувањето на новите цени. Според најновата одлука на РКЕ, малопродажните цени на горивата од вечерва на полноќ ќе поскапат за 2,43 проценти во однос на одлуката која беше донесена на 7 октомври.

Согласно одлуката, малопродажната цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за 2,5 денари, Еуросупер БС-98 поскапува за два денари, додека дизелот ќе скокне за три денари по литар.

Од Регулаторна истакнуваат дека во изминатиот седумдневен период сите референтни цени на светските берзи бележат зголемување на светските берзи и тоа кај бензинот за нешто над 2 проценти, а кај дизелот за речиси 4,5 проценти.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content