СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Полицаец два пати запрел возило- не можел да поверува што има на возачкото место (ВИДЕО)

Cruise, сервис за возење возила без возач, почна да превезува луѓе во такси без роботи пред два месеци, а едно од нивните автономни возила неодамна имала блиска средба со полицијата.

Во видеото кое првично е објавено на Инстаграм, еден корисник снимил малку комична ситуација, средба меѓу полицијата во Сан Франциско и автономното возило откако полицијата го запрела бидејќи немал вклучени светла. Откако го запрел возилото, полицаецот се приближил до прозорецот и неуспешно се обидувал да ја отвори вратата.

Полицаецот почнува да се враќа кај сопственото возило, а автономното возило тргнува, но потоа застанува понатаму по патот. Полицајците стигнуваат до возилото уште еднаш, излегуваат од автомобилот, а потоа шетаат околу возилото додека смислуваат како да ги запалат светлата.

Арон Меклир, портпарол на Круз, објаснил дека автономното возило не се оддалечувало и бегало од полицијата, туку се обидувало да најде побезбедно место за запирање.

„Возилото дејствувало на барањето на полицаецот, но застанало на побезбедно место поради понатамошниот непречен сообраќај. Тесно соработуваме со полицијата на Сан Франциско за тоа како да комуницираме со нашите возила и имаме посебен телефонски број за да се јавиме во ситуации како ова“, изјавил тој за The Verge.

Круз, подружница на Џенерал Моторс, ја користи технологијата ЛИДАР за самостојно возење на возилата. Компанијата користи автомобили за превоз на своите вработени со седиште во Сан Франциско од 2017 година, а штотуку отворија листа на чекање за да го таксира населението низ градот.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content