СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Покана до граѓаните за празнувањето на заштитникот на градот Светиот Николај Чудотворец

По повод празнувањето на верскиот празник Св. Никола, патронот заштитник на Прилеп, домаќинот, Тони Тарунџиоски и градоначалникот на Општина Прилеп, Борче Јовчески упатуваат покана до сите граѓани да присуствуваат на чествувањето на градската слава на ден 19.12.2021 година (недела).

Одбележувањето на верскиот празник Св. Никола ќе започне во 08.00 часот со свечена литургија во Црквата Св. Благовештение, по што во 12.00 часот пред Параклисот на Св. Никола во центарот на градот ќе следи водоосветување и прережување на празничниот колач, а во 12.30 часот е предвиден благослов на градската трпеза на плоштадот „Александрија“ пред камената бина.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content