СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се одржа вчера во Охрид и траеше 12 часа. Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти одвоено разговараа со европските посредници – специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Белград-Приштина Мирослав Лајчак и шефот на европската дипломатија Жозеп Борел, а ова се петте клучни точки кои ги одбележаа вчерашните преговори.

1.Постигнат договор за Анексот

По средбата во Охрид, јавноста беше информирана дека е постигнат договор за анексот на договорот за патот кон нормализирање на односите на двете страни. Како што рече претставникот на ЕУ за надворешна политика и безбедност Борел, Србија и Косово се договорија за Анексот.

Во рамките на тој документ, двете страни се обврзаа да ги исполнат сите членови од договорот без одлагање и со добра волја, рече Борел на прес-конференцијата и потсети дека договорот е постигнат на крајот на февруари, но вчера имало прашање на координација во однос на неговото спроведување.

Вучиќ рече дека е постигнат „некаков договор“ и дека се одобрени неколку точки кои ќе станат дел од преговарачката рамка за двете страни.

2. Европскиот договор постигнат во Брисел, како и анексот од Охрид, стануваат дел од преговарачкото поглавје 35.

„Страните забележуваат дека Договорот и Анексот за имплементација ќе станат составен дел на соодветните процеси за пристапување во ЕУ на Косово и Србија. Страните забележуваат дека веднаш по усвојувањето на Договорот и овој Анекс, посредникот на ЕУ ќе започне процес на промена на критериумите за Поглавјето 35 за Србија поради обврските кои произлегуваат од Договорот и овој Анекс. Агендата на Косовската специјална група за нормализација подеднакво ќе ги одразува и новите обврски што ги има Косово, а кои произлегуваат од Договорот и од овој Анекс“, се вели во точката од анексот.

Тоа значи дека исполнувањето на сите одредби од Договорот и Анексот официјално стана дел од европската интеграција, односно услов за затворање на поглавјето 35. На овој начин напредокот на Белград и Приштина на патот кон ЕУ е условен со исполнување на одредбите од Договорот и Анексот.

3. Србите во Косово ќе добијат некаков облик на самоуправа

По завршувањето на средбата, Вучиќ изјави дека за српската страна формирањето на ЗСО е приоритетна обврска согласно досегашните обврски од дијалогот.

„Затоа сум навистина среќен. Беше наведено дека веднаш треба да се започне со формирање на ЗСО, но не знам дали тоа ќе го направи Приштина“, додаде Вучиќ.

Од друга страна, Борел истакна дека кога станува збор за ЗСО, односно член 7 од договорот, Косово е подготвено веднаш да започне преговори за воспоставување на аранжмани и подготовки за обезбедување вистинско ниво на самоуправа на српската заедница.

4. Индивидуален напредок кон ЕУ

Синоќа во Охрид, меѓу другото, беше договорено во иднина она што ќе се исполни од планот за имплементација да биде репер за европскиот пат.

„Сега ќе не следат особено: кој го исполнува тоа на што се обврза“, рече Вучиќ.

Борел рече дека „двете страни ќе бидат обврзани со овој договор, кој ќе биде дел од нивното европско патување“.

„ Ние во ЕУ ќе бараме партиите да ги исполнат своите обврски, бидејќи тие сега се или ќе бидат дел од нивниот европски пат“, посочи Борел.

Тоа значи дека, во зависност од почитувањето на договорените точки, двете страни ќе напредуваат кон членство во ЕУ со различно темпо.

5. Ништо не е потпишано

Ниту на оваа средба Вучиќ не потпиша ништо.

„ Планот секако ќе треба да се надгради. Знам дека албанската страна ќе инсистира на тоа, но јас ништо не потпишав, двајцата јасно ставивме до знаење кои се неговите црвени линии, а кои се нашите црвени линии“, рече Вучиќ.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content