Од полноќ бензините поскапуваат за два, а дизелот за половина денар

36

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 од вечерва на полноќ се зголемуваат за 2 денари по литар, во однос на цените утврдени минатата недела и со тоа цената на еуросупер БС-95 ќе изнесува 60,5 ден/лит, додека еуросупер БС-98 ќе се продава за 62,5 ден/лит.

Цените на еуродизел (Д-Е В) и на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ1), се зголемуваат за 0,5 ден/лит, па така еуродизел (Д-Е В) ќе се продава за 49,5 ден/лит, а цената на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 49,5 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,762 ден/кг и ќе изнесува 25,311 ден/кг.

Од Комисијата информираат дека во изминатиот седумдневен период сите цени на светските берзи во просек бележат зголемување и тоа: на бензинот за 4,663%, на дизелот за 3,692%, на екстра лесното масло за 2,769% и на мазутот за 5,388% .

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content