СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Овие апликации трошат најмногу батерија и ги успоруваат телефоните

Бројните популарни апликации се прилично оптоварување за работата на паметниот телефон.

Погледнете кои од нив се најдоа на врвот на листата во истражувањето кое земало предвид три различни параметри.

Меѓу 100-те најпопуларни апликации, кои најмногу ја трошат батеријата на вашиот паметен телефон, зафаќаат најмногу меморија и ја забавуваат неговата работа?

Најсложените апликации

При изборот беа земени предвид три параметри: колку функционалност користи секоја апликација (на пример, камера или локација), користење на батеријата и достапност на темниот режим.

Кога овие три фактори ќе се разгледаат заедно, ова се првите десет најпребирливи апликации што ни се достапни (или често се користат):

1) Fitbit
2) Uber
3) Skype
4) Facebook
5) Airbnb
6) Instagram
7) Tinder
8) Snapchat
9) Whatsapp
10) Zoom

YouTube, Booking.com, Amazon, Telegram и Linkedin исто така се доста високо рангирани.

На прв поглед е очигледно дека на листата доминираат апликациите на социјалните мрежи, од кои три се контролирани од Facebook.

Facebook, Instagram, Snapchat, Youtube, WhatsApp и Linkedin користат во просек 11 дополнителни функции во позадина, што значително ја оптоварува батеријата на вашиот уред.

Најголеми потрошувачи на меморија

Меѓу апликациите кои зафаќаат најмногу меморија се Uber (и Uber Eats), Fitbit, Facebook, PayPal, Microsoft Teams, YouTube (и YouTube Music), Airbnb, TikTok, Linkedin, Snapchat, Duolingo, Slack, Tinder, Instagram, Spotify …

Ако се борите со недостатокот на простор за складирање на вашиот телефон, би било вредно да замените одредени апликации со нивните „lite“ варијанти (да речеме, Facebook) или сосема различни платформи.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content