Ова се најдобрите маски за раце кои можете да ги направите дома!

36

Со цел кожата на рацете да биде убава и негувана, ќе ви помогнат не само крем, туку и негување со хранливи маски. Може да се најдат во која било продавница за козметика но лесно можете да ги направите и самите дома. Пожелно е да се прават и да се применуваат маски 2-3 пати неделно. Овој пат, ги споделуваме со вас најдобрите ДИЅ (самостојни) рецепти.

За хидратација
Во зима, навлажнувачките маски за раце се најрелевантни: поради мраз, кожата е многу сува и распукана. За маската, потребен ви е мед и лист од алое: изладете го и излупете го растението, а потоа измешајте го со една лажичка мед. Масирајте ја смесата на вашите раце, а потоа ставете пластични ракавици или обични кеси. По петнаесет минути, исплакнете со топла вода.

 

Маска за регенерација на кожата
Ако кожата на вашите раце е веќе распукана, маската за регенерација на кожата ќе ви помогне. Купете витамин А во аптека и измешајте една лажичка со пулпа од банана. Нанесете на раце и оставете да отстои половина час. Витамин А и банана совршено лекуваат мали рани и пукнатини и брзо ја обновуваат кожата.

Против стареење
Познато е дека рацете најдобро ја покажуваат возраста. Земете остатоци од мелено кафе, измешајте го со мелени ореви и крем за вискозна конзистентност. Нанесете на рацете, и по дваесет минути исплакнете со топла вода.

Тонирање на кожата
Оваа маска не треба да се користи ако имате рани и осип на кожата. Сварете овесна каша, оставете ја да се излади и додадете сок од лимон. Со триење (како пилинг) нанесете на рацете и исплакнете по половина час. Маската совршено ја освежува и тонизира кожата.

За рамномерен тен
Оваа маска е погодна за оние кои се борат со старечки дамки и досадна кожа. Измешајте грозје и јаболко (се’ ситно исечкано) заедно и додадете лажица маслиново масло. Нанесете ја добиената мешавина на кожата. По дваесет минути исплакнете. Оваа маска исто така ја омекнува кожата и се бори против разни неправилности, како што се плускавците.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content