СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

Млекото се откупува по 20 денари од сточарите, а се продава по 80 денари во маркетите, земјоделците планираат продажба преку Фејсбук

Бидејќи откупувачите на големо нудат само 20 динари за литар млеко, некои од фармерите наоѓаат алтернативи да го продаваат млекото сами, како и други млечни производи, нудејќи различни начини преку социјалните мрежи, па дури и испраќање до домовите на граѓаните.

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски нагласи дека не е одговорен за откупот и големопродажната цена на млекото, откако производителите се пожалија дека откупувачите им го откупуваат за 20 денари, а во маркетите потоа се продава за над 80 денари.

Поради откупот од 20 денари за литар млеко и продажбата за неколкукратно поскапо, некои од фармерите наоѓаат алтернативи како сами да си го продадат млекото. Го нудат преку социјалните мрежи или сами им го носат по поволна цена на клиентите дома.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content