СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Мелани Тарчуловска блесна на “Макфест”

Заврши 37.издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“. Оваа година фестивалот немаше натпреварувачки карактер. На ревијалната вечер синоќа се слушнаа вкупно 18 песни на сцената на Центарот за култура „Ацо Шопов“-Штип, каде што по две години поради пандемијата се врати во оваа сала, каде се испеани безвременските хитови.

Новина е што публиката во текот на годината ќе одлучи која песна ќе биде најслушана, а на 38.издание на „Макфест“ во 2023 година ќе се додели парична награда. Општина Штип беше организатор на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“ заедно со спонозори и општествено одговорни компании.

Првата вечер „Макфест” во најголем дел беше посветен на помладата генерација музичари и ни го презентираше новиот потенцијал на домашната поп сцена, па имавме прилика да слушнеме жанровски различни песни, од балади преку салса до нумери со модернистички предзнак.

Особено впечаток остави изведбата на Мелани Тарчуловска, која со само 17 години имаше дебитантски настап за паметење.

Мелани се претстави со денс-латино песна „Con el diablo”. Во продолжение уживајте во нејзината изведба:

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content