СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Македонските ракометарки ги почнуваат настапите на Еуро 2022

Македонската ракометна репрезентација денес ќе го има својот прв настап на Европското првенство 2022.

Избраничките на селекторот Љубомир Савевски од 18 часот во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје ќе се соочат Франција. Иако Французинките важат за апсолутни фаворитки, Македонките најавија борбена игра и максимално залагање во обидот да направат изненадување.

Нашите репрезентативки апелираат до навивачите да дојдат во салата во што поголем број и да им дадат поддршка.

Со срце за Македонија – порачаа од таборот на македонската репрезентација.

Ова ќе биде натпревар од Ц-групата која се игра во Скопје. Во терминот од 20:30 часот, исто така во „Борис Трајковски“ ќе играат Холандија и Романија.

Инаку, на првиот натпреварувачки ден на ЕХФ Еуро 2022 постигнати се овие резултати:
Данска – Словенија 26:28,
Унгарија – Швајцарија 33:28,
Норвешка – Хрватска 32:23,
Шведска – Србија 27:21.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content