СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Македонија ќе биде прва која ќе го усогласи своето законодавство за сајбер-безбедноста со препораките на НАТО и ЕК

Со измените на Законот за електронски комуникации, кои се однесуваат на мобилните мрежи, a кои наскоро ќе се најдат во собраниска процедура веројатно ќе бидеме прва земја кој го усогласила своето законодавство во делот на сајбер-безбедноста со препораките на Европската комисија која минатата година спроведе проценкаа на ризиците од инплементацијата на 5Г мрежата.

„Од таа процена произлезе еден комплетен документ изготвен врз база на анализа на одговори и документите добиени од сите земји членки. Овој документ содржи препораки од каде произлегуваат обврска на сите земји членки и земји аспиратори за влез во ЕУ, да ги усогласат своите законодавства согласно препораките на ЕК. Практично цела Европа сега ќе пристапи кон измени на законодавствата да се усогласат со овој документ. Затоа и сите законски измени во нашиот Закон практично се влечат од овие препораки. Втората обврска произлегува од членството во НАТО бидејќи како земја членка имаме обврска што побрзо да ги имплементираме тие законски измени кои ќе се однесуваат на сигурноста во 5Г мрежите“, вели Сашо Димитријоски, директор на Агенција за електронски комуникации.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Skip to content