СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Македонија со фуриозна завршница оствари важна победа во Швајцарија

Македонската ракометна репрезентација ја совлада Швајцарија со 25-23 на гости, со фуриозна игра во завршницата од мечот, остварувајќи важна победа во квалификациите за Европското првенство (ЕП) во 2022 година.

Избраниците на Данило Брестовац во последните 15 минути од мечот дадоа десет гола, наспроти петте на противникот, за да слават.

 

Капитенот Кирил Лазаров беше најефикасен со шест гола, Стојанче Стоилов постигна пет, а Филип Кузмановски и Гоце Георгиевски реализираа по четири пати. Кај домаќинот се истакна Андре Шмид со седум погодоци.

Македонија има две победи по првите две кола во групата 7, исто како и Данска која денеска беше убедлива против Финска со 40-22, додека Швајцарија и Финска забележаа по два пораза.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Skip to content