СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Македонија со тесна победа над Словачка

Македонија ја запиша својата втора победа во претквалификациите за Евробаскетот 2025, откако во „Кале“ во Скопје, во нова драматична завршница успеавме да стигнеме до 79:75 (19:26, 21:20, 19:17, 19:12) триумф над Словачка.

По драматичната гостинска победа обезбедена со тројка во финишот против Данска, Македонија губеше во поголемиот дел од мечот, пред момците да се „разбудат“ во последната четвртина за сега да имаме 2-0 скор во групата Д, исто како и Шведска, која претходно со високи 99:75 ја совлада Данска.

Повторно најдобар во македонскиот состав беше Ненад Димитријевиќ, кој беше најефикасен со 20 постигнати поени, а неговата игра беше посебно одлучувачка во последната четвртина, кога постигна пет поени во низа за да ја обезбеди победата. Андреј Јакимовски додаде 15 поени, а Војдан Стојановски уфрли 15 поени.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content