СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Македонија напладне ги чека ривалите за ЕВРО 2024

Фудбалската репрезентација на Македонија денеска напладне ќе ги добие ривалите во квалификациите за ЕВРО 2024. На ждребот во Франкфурт, нашиот национален тим е сместен во четвртиот барабан.

Натпреварите ќе се играат од март до ноември следната година.

Ќе има десет групи, седум со по пет репрезентации, а три со шест. Познато е дека првите две екипи од секоја група ќе изборат пласман на ЕВРО 2024 година.

Барабан 1: Холандија, Хрватска, Шпанија, Италија, Данска, Португалија, Белгија, Унгарија, Швајцарија, Полска

Барабан 2: Франција, Австрија, Чешка, Англија, Велс, Израел, БиХ, Србија, Шкотска, Финска

Барабан 3: Украина, Исланд, Норвешка, Словенија, Р. Ирска, Албанија, Ц. Гора, Романија, Шведска, Ерменија

Барабан 4: Грузија, Грција, Турција, Казахстан, Луксембург, Азербејџан, Косово, Бугарија, Ф. Острови, МАКЕДОНИЈА

Барабан 5: Словачка. С. Ирска,Кипар, Белорусија, Литванија, Гибралтар, Естонија, Летонија,Молдавија, Малта

Барабан 6: Андора, Сан Марино, Лихтенштајн.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content