СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Лондон е прв град во Европа кој ги вклучи божиќните светилки

Почетокот на ноември е неофицијален знак за објавување на новогодишни украси и календари за доаѓање. Многу се зборува за божиќните филмови, а започнаа и понудите за патувања на најубавите саеми за адвент во Европа.

Иако повеќето градови чекаат до крајот на ноември или почетокот на декември со божиќни украси и светилки, Лондон веќе ги украси своите улици.

Пред неколку недели почнаа да се подготвуваат за Адвент, а на 2 ноември се одржа официјалното палење на светилките на улицата Оксфорд, една од најпосетуваните туристички улици во градот. Лондонската божиќна бајка изгледа прекрасно.

Светлата наскоро ќе бидат вклучени и во другите делови на Лондон.

На 8 ноември ќе блеснат Карнаби и Ковент Гарден, на 9 ноември улицата Реџент и Св. Џејмс, а потоа и сите други области, улици и плоштади.

 

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content