СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Листата од телефони кои наскоро ќе можат да работат без “Android” е долга, проверете дали и вашиот е на неа

Според официјалните најави, 90 проценти од "Huawei" и "Honor" телефоните ќе можат да го користат новиот "Harmony" оперативен систем.

Кинеската компанија “Huawei”, како што веќе пишувавме, првата бета верзија од својот “HarmonyOS” оперативен систем за девелопери планира да ја објави на 18-ти декември, додека првата јавна бета би требало да стане достапна до април 2021-ва година.

Според официјалните најави, 90 проценти од “Huawei” и “Honor” телефоните ќе можат да го користат новиот “Harmony” оперативен систем.

 

Потврда за тоа доаѓа и од “Huawei Central”, кој објавил листа на која се наоѓаат голем број на уреди кои ќе бидат компатибилни со новиот софтвер.

Интересно е дека на листата се наоѓаат и “Honor B40”, “Huawei Nova 8” и “Huawei Nova 8 Pro” телефоните, и покрај тоа што тие модели се уште не се официјално претставени.

Со оглед на тоа дека “Huawei Central” е сајт посветен на вести токму за “Huawei” и “Honor” уреди, во оваа листа не би требало да се сомневате, констатира “Benchmark”.

Листата на “Huawei” модели кои ќе можат да користат “HarmonyOS” изгледа вака:

– Huawei Mate 40

– Huawei Mate 40 Pro

– Huawei Mate 40 Pro+

– Huawei Mate 40 RS Porsche Design

– Huawei Mate X

– Huawei Mate Xs

– Huawei P40

– Huawei P40 Pro

– Huawei P40 Pro+

– Huawei Mate 30 4G

– Huawei Mate 30 Pro 4G

– Huawei Mate 30 5G

– Huawei Mate 30 Pro 5G

– Huawei Mate 30 RS Porsche Design

– Huawei Nova 8 (Upcoming)

– Huawei Nova 8 Pro (Upcoming)

– Huawei Nova 7 Pro 5G

– Huawei Nova 7 5G

– Huawei Nova 7 SE

– Huawei P30

– Huawei P30 Pro

– Huawei Mate 20

– Huawei Mate 20 Pro

– Huawei Mate 20 X 4G

– Huawei Mate 20 X 5G

– Huawei Mate 20 RS

– Huawei Nova 6 5G

– Huawei Nova 6 SE

“Honor” уреди кои ќе можат да го користат новиот “HarmonyOS” се:

– Honor V40 (Upcoming)

– Honor 30 Pro

– Honor 30 Pro+

– Honor V30

– Honor V30 Pro

– Honor Play 4 Pro

– Honor X10 5G

– Honor 30

– Honor 30S

– Honor X10 5G

– Honor 20 Pro

– Honor 20

– Honor 9X

– Honor 9X Pro

Освен паметните телефони на “Huawei” и “Honor”, оперативниот систем ќе можат да го користат и таблет компјутери и преносливи уреди на овие две компании, и тоа:

Huawei Watch GT 2 Pro (pre-installed – Chinese version)

– Huawei Watch GT 2e

– Huawei Watch GT 2

– Huawei MatePad Pro

– Huawei MatePad Pro 5G

– Honor Tablet V6.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Skip to content