СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

Културните работници бараат повисоки плати и еднаков третман по теркот на вработените во финансии

Пред Министерството за финансии денеска на протести излегоа вработените од Министерството за култура, Управата за заштита на културното наследство и Агенцијата за филм изразувајќи незадоволство поради своите месечни примања.

Според претседателот на синдикалната организација при Министерството за култура на УПОЗ, Бранко Костовски, платите на речиси 70 отсто од вработените во овие три институции се под просечната плата во државата, а разликата со платите на вработените на исти позиции во установите од областа на културата е и по 10 илјади денари.

Тој додаде дека синдикалната организација при Министерството за култура веќе има изготвено предлог-текст на колективниот договор, кој предвидува објективно и коректно покачување на платите на вработените за кој минатата година Министерството за финансии даде негативно мислење. Но, по само неколку дена, како што напомена, со Законот за буџетите се утврди зголемување на платите од 30 отсто за вработените во Министерството за финансии.

„Ние го поздравуваме зголемувањето на платите на нашите колеги од Министерството за финансии, но истовремено бараме од министерот за финансии, Владата и од премиерот да не дозволат нерамноправен третман на вработените во државните органи. Ги охрабруваме и нашите колеги во другите министерства да ни се придружат и заеднички да се избориме за она што ни следува. Ние имаме поддршка од раководството, од одговорните лица во Министерството за култура и ќе продолжиме по институционален пат да бараме покачување на платите“, рече Костовски.

Додаде дека државната администрација не смее и не треба да се потценува со никакви квалификации, туку нејзината работа треба да биде признаена и вреднувана.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Прочитај повеќе:
Close
Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content