СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

КУД “Мирче Aцев” Прилеп со концерт прослави 75 години постоење

Пред преполна сала, синоќа во Центарот за култура “Марко Цепенков” во Прилеп, Културното уметничкото друштво Мирче Ацев-Прилеп со концерт прослави јубилејни 75 години постоење.

Фолклорот, македонското оро, песна и македонската традиционална носија, говорат за вековното постоење на македонскиот народ, кој има свој идентитет и богати традиционални вредност.

Токму овие вредности, во своето 75 годишно постоење ги негува и ги презентира КУД „Мирче Ацев“ нашиот културен амбасадор во светот.

Податокот дека во досегашното постоење на КУД „Мирче Ацев“ илјадници играорци биле негови членови и дека се одржале повеќе од 5000 концерти, на сите континетни во светот, говорат за важноста и улогата на КУД Мирче Ацев –Прилеп.

Ова се луѓе со голем ентузијазам и голема љубов кон народните игри и песни, автентично ги интерпретираат на сцената обичаите од историското минато на македонскиот народ, при тоа негувајќи ја традцијата и народниот фолклор кој што е наш културен и автентичен израз.

На концертот присутен беше и градоначалникот на општина Прилеп, Борче Јовчески, кој имаше свое обраќање до присутните.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content