Клиника за зголемување гради им ги УНИШТИЛА ЖИВОТОТ на повеќе од 1000 жени

164

Надомест од 25 милиони долари им се нуди на повеќе од илјада жени кои тврдат дека нивните животи биле „уништени“ од клиника која нудела „хируршки зафати за зголемување на градите по цена од шолја кафе“.

Врховниот суд на Нов Јужен Велс оваа недела одобри спогодба против Козметичкиот институт, која ја воделе 12 жени кои се појавија како главни тужители во колективната тужба покрената во 2017 година.

Дванаесетте жени ќе добијат вкупно 2,81 милиони долари, додека 10 милиони долари од спогодбата ќе бидат наменети за правни и административни трошоци.

Остатокот од парите – околу 12,19 милиони долари – ќе оди на повеќе од 1.000 други жени кои се пријавиле да тужат.

Популарниот синџир нудел зголемување на градите за само 5.990 долари.

Во 2015 година, една жена која ја посетила нивната клиника во Бонди доживеала срцев удар откако примила висока доза локален анестетик. Друга сега страда од напади, додека на трета жена и требала итна операција.

Козметичкиот институт во моментов е во постапка на ликвидација.

Во одобрувањето на спогодбата, судијата Ричард Ванштајн им се заблагодари на жените што се огласија и ја призна „трајната штета“ што ја претрпеле.

„Без нивно учество, оваа репрезентативна акција, која ќе послужи како пример за многу жени, не би била можна“, рече тој.

„Непријатноста и понижувањето предизвикано од ова нарушување на нивната приватност се очекуваше да биде зголемено поради интимната природа.

Една големина одговара на сите
При одобрувањето на спогодбата, судијата Вајнштајн, исто така, ги забележал тврдењата на жените дека клиниката функционирала на принципот „една големина им одговара на сите“ кога станува збор за зголемување на градите.

„Овој систем наводно бил применет без оглед на анатомијата на пациентот, вклучувајќи ги туберозните или птотски гради на пациентот и поврзаната потреба за различни или дополнителни хируршки пристапи и техники“, рекол тој.

Сара Јаременко рекла дека и треба целосна реконструкција бидејќи еден од нејзините импланти се поместил и сега и е под пазувите.

Друга жена, Нарел Бајон, рекла дека има невролошки проблеми како резултат на нејзината операција на градите вредна 6.000 долари.

„Прстите ми трнат и тоа ми предизвикува болка секој ден, имам пецкање“, рекла таа.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content