СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Календар со неработни денови за 2022 година

Министерството за труд и социјална политика ја објави програмата на неработни денови за 2022 година.

Кликни на сликата да го превземеш календарот.

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07), во 2022 година неработни денови се:

 

За сите граѓани на РМ:

 • 1 јануари (сабота), Нова Година,
 • 07 јануари (петок), Божиќ, првиот ден на Божиќ според православниот календар,
 • 25 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар,
 • 1 мај (недела), Ден на трудот,
 • 2 мај (понеделник), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам,
 • 24 мај (вторник) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители,
 • 02 август (вторник), Ден на Републиката,
 • 8 септември (четврток), Ден на независноста,
 • 11 октомври (вторник), Ден на народното востание,
 • 23 октомври (недела), Ден на Македонската Револуционерна Борба,
 • 8 декември (четврток), „Св. Климент Охридски“.

За граѓаните од православна вероисповед

 • 06 јануари (четврток), Бадник, ден пред Божиќ,
 • 19 јануари (среда), Богојавление (Водици),
 • 22 април (петок), Велики Петок, петок пред Велигден,
 • 10 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден,
 • 28 август (недела), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица).

За граѓаните од католичка вероисповед

 • 17 Април (недела), Велигден, вториот ден на Велигден,
 • 01 ноември (вторник), Празникот на сите светци,
 • 25 декември (недела), првиот ден на Божиќ.

За граѓаните од муслиманска вероисповед

 • 09 Јули (сабота), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам.

За граѓаните припадници на албанската заедница

 • 22 ноември (вторник), Ден на Албанската азбука.

За граѓаните припадници на српската заедница

 • 27 јануари (четврток), Свети Сава.

За граѓаните припадници на ромската заедница

 • 08 април (петок), Меѓународен ден на Ромите.

За граѓаните припадници на влашката заедница

 • 23 мај (понеделник), Национален ден на Власите.

За граѓаните припадници на еврејската заедница

 • 05 октомври (среда), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур.

За граѓаните припадници на бошњачката заедница

 • 28 септември (среда), Меѓународен ден на Бошњаците.

За граѓаните припадници на турската заедница

 • 21 декември (среда), Ден на настава на турски јазик.
Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content