СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

Казнети и затворени повеќе ланци на големи маркети во неколку општини

Паднаа првите санкции за непочитување на владина одлука за намалување на цените на производите за најмалку 10 проценти.

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Горан Трајковски вечерва информира дека денеска казнети и затворени се повеќе ланци на големи маркети во скопските населби Кисела вода, Тафталиџе, Чаир, Бутел, како и во Струга..

„Во повеќе наврати напоменав дека секој мора да ги почитува законите и Одуките на Владата, објави на својот ФБ профил директорот на ДПИ, Горан Трајковски.

Исто така, нема да дозволам никој да ги манипулира и доведува во заблуда граѓаните – потрошувачите!

Денес казнети се и затворени повеќе ланци на големи маркети во Скопје (Чаир, Тафталиџе, Кисела Вода и Бутел) и Струга.

Апелирам, до сите трговци, дека нема да има компромис ниту селекција во постапувањето на пазарниот инспекторат, кога е во прашање интересот на граѓаните!, порача Трајковски.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content